Eintracht Frankfurt (Germania) – Napoli (Italia)

Borussia Dortmund (Germania) – Chelsea (Anglia)

Internazionale Milano (Italia) – FC Porto (Portugalia)

Paris Saint-Germain (Franţa) – Bayern Munchen (Germania).

PSG și Bayern Munchen este unul dintre duelurile de top din optimile Champions League. Campioanele din Franța și Germania se vor duela pentru un loc în sferturile de finală ale celei mai importante competiții intercluburi de pe continent, aceasta urmând a fi a 12-a confruntare directă între cele două cluburi.

În precedentele 11 meciuri directe, PSG s-a impus de 6 ori, iar bavarezii au obținut 5 victorii, ambele echipe înscriind câte 15 goluri. De 8 ori, cele două echipe s-au înfruntat în grupele competiției, în sezoanele 1994/95, 1997/98, 2000/01 și 2017/18.

Apoi, în sezonul 2019/20, PSG și Bayern au disputat finala Champions League, câștigată de nemți cu scorul de 0-1, în urma golului marcat de Kingsley Coman.

Cele mai recente înfruntări au avut loc în stagiunea 2020/21, când s-au duelat în sferturile de finală. Meciul tur s-a jucat la Munchen, unde parizienii s-au impus cu 2-3. Deși în retur, la Paris, au pierdut cu 0-1, cei de la PSG au mers mai departe datorită numărului de goluri înscrise în deplasare.

Meciurile tur din optimile Ligii Campionilor se vor disputa pe 14/15 și 21/22 februarie 2023, urmând ca returul să aibă loc pe pe 7/8 și 14/15 martie 2023. Finala Ligii Campionilor se va disputa pe 10 iunie 2023, la Istanbul.